Żyjące płot z krzewów liściastych bądź iglastych, niskopienne bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? A jak je posadzić oraz doglądać?

Żywe ogrodzenie Poznań z krzaków liściastych bądź iglastych, niskopienne czy wysokie? Które ogrodzenie Poznań będzie najlepsze do naszego ogrodu? Natomiast w jaki sposób je usadowić w gruncie i doglądać?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia. Zdobi park, osłania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, oraz wzrokiem przechodniów. Dostarcza miły cień, zapewnia schron ptakom. Żywopłot redukuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie są za litym murem ogrodzeniowym. Aczkolwiek przed jego założeniem musimy postanowić, jaką rolę ma pełnić w skwerze. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować płot, czy wspomóc w rozdziale ogrodu na mniejsze części i stworzeniu przytulnych kącików? Winniśmy także uradzić, jaką płot będzie posiadało docelową wysokość. Od tego zależy wybór rodzaju rośliny albo krzewu.

Ogromną zaletą ogrodzeń z drewek a także krzewów iglastych jest ich trwała zieleń. W czasie kiedy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków w dalszym ciągu skutecznie zasłaniają nas przed wzrokiem wścibskich.

Dominuje głos, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. klasy „Smaragd” a także „Spiralis”, jakie bez przycinania utrzymują wąski kształt. Jak zdobędą odpowiednią wysokość wycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy bądź świerki nastręczają regularnego strzyżenia.

Na zielone ogrodzenie PVC preferujemy iglaki odporne na chłód. Wrażliwe tuje wschodnie oraz cyprysiki Lawsona zdołają przemarzać. Minusem takich nasadzeń jest dosyć wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne zalety: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie potrzeba ich systematycznie przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, które mają wzniesione pędy i dobrze się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najakuratniej sprawdzają się wytrzymałe na niskie temperatury buki a także graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, z tego powodu uzyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wybierzemy rodzaje z kolcami, takie jak igliczna czy robinia, wtedy przez ogrodzenie nie przedostanie się ani gość, ani zwierzak.

Zależnie od dynamiki wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia o wielorakiej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery spośród berberysów służą za szkielet rabat i ścieżek, oddzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najprawidłowiej, jak je systematycznie strzyżemy.

Z gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna bądź jaśminowce, zdołamy pozyskać całkiem duże żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają oddzielać botanik od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi parku, zdołamy je prowadzić w formie swobodnej.

Bez obcinania rozkrzewiają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. Owo rozwiązanie zdaje akuratnie egzamin również w wypadku krzewów fantastycznie kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków czy żylistków. Wprawdzie te gatunki można też strzyc, natomiast wówczas o wiele lepiej rozkwitają.

Na zielone ogrodzenia Poznań rekomendowane są także krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na płoty najprzyzwoiciej nadaje się u nas bukszpan, a także ostrokrzew Meservy. Niemniej jednak i one po srogich zimach bywają nieraz oszpecone przez zbrązowiałe listowie. Na zachodzie Europy lubiane są zielone ogrodzenie PCV z laurowiśni ewentualnie zimozielonych typów berberysów. Niestety , w polskich warunkach klimatycznych ich liście nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Toteż, o ile już zdecydujemy się na taki płot, powinien być on nieduży (do 60-80cm), by można go było otulić na zimę agrowłókniną a także łatwo wyjąć spierzchnięte części.

Jeśli pragniemy otrzymać szczególnie ozdobny płot, powinno się posadzić naprzemiennie dwie ewentualnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Podczas gdy konstytuujemy zielony parkan z gatunków zrzucających listki na zimę, korzystnie jest obsadzić go innym, małym, np. spośród iglaków względnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone ogrodzenia PCV strzyżone z fantazją- z kędzierzawą linką „dachu” czy też wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednakże poświecić dużo czasu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Chmura kategorii

%d blogerów lubi to: